Zakończyliśmy II Spotkania Literackie!

W minionym tygodniu w ramach II Spotkań Literackich odbył się XXIX Regionalny Konkurs Recytatorski dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów „Wrażliwość na słowa”, którego organizatorem na szczeblu regionalnym jest Regionaly Ośrodek Kultury w Częstochowie.

W tym roku uczestników oceniało jury w składzie: MAŁGORZATA GUTOWSKA-ADAMCZYK – historyk teatru, pisarka, scenarzystka filmowa, dziennikarka.DOROTA MUSIAŁ – kulturoznawca, instruktor ds.teatralnych i literackich w Regionalnym Ośrodku Kultury w Częstochowie. BEATA CIEŚLIŃSKA – reżyser teatralny, teatrolog, instruktor sekcji teatralnej „aMOK” działającej w Miejskim Ośrodku Kultury im. Wł. Sebyły w Kłobucku. Konkurs recytatorski rokrocznie cieszy się popularnością. W tegorocznej edycji wzięło udział 71 osób (w kategorii I recytacja, w grupie wiekowej I-III: 29 osób; w kategorii I recytacja, w grupie wiekowej IV-VI: 26 osób, w kategorii I recytacja, w grupie wiekowej gimnazjum: 10 osób oraz w kategorii II „wywiedzione ze słowa” w grupie gimazjum: 6 osób). Spośród wszystkich uczestników wyłoniono najlepsze osoby o zdolnościach wygłaszania utworów literackich w sposób artystyczny: w kategorii I recytacja, w grupie wiekowej 1 tj. szkoły podstawowe I-III nagrodzono:

1. Bartosza Kalusa

2. Wiktorię Buchwald

3. Aleksandra Czajkowskiego.

Wyróżnienie zdobyła Agata Szewczyk.

W kategorii I recytacja, w grupie wiekowej 2 tj. szkoły podstawowe IV-VI nagrodzono:

1. Weronikę Drewniak

2. Przemysława Kiepurę i Julię Pilśniak

3. Jakuba Grabowskiego

Wyróżnienie zdobyła Wera Łyżniak

W kategorii I recytacja, w grupie wiekowej 3 tj. gimnazja nagrodzono:

1. Martę Szleper

2. Zuzannę Klorek

3. Kacpra Męckę

Nie wyróżniono żadnej osoby w kategorii gimnazjalnej „wywiedzione ze słowa”.

Wszyscy uczestnicy prezentowali swoje umiejętności po raz pierwszy na scenie widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury, w punktowym oświetleniu, przy pełnej widowni. Tym bardziej gratulujemy wszystkim uczestnikom odwagi, profesjonalej postawy i wspaniałych występów!

Po części konkursowej odbyły się II Spotkania Literackie, w trakcie których wręczono pamiątkowe nagrody dzieciom i młodzieży za udział w XXIX Regionalnym Konkursie Recytatorskim „Wrażliwość na słowa”. Spotkanie autorskie z panią Małgorzatą Gutowską-Adamczyk otwarte zostało przez pana Burmistrza Kłobucka Jerzego Zakrzewskiego oraz panie Olgę Skwarę – dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Kłobucku i Monikę Wypych – dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Kłobuck, a prowadzone było przez Olgę Derewiecką. Nasz gość opowiadał o swoim zamiłowaniu do ogrodu, szczególnych spotkaniach z czytelnikami, o młodzieży i ich wychowywaniu, o trudach pisania i specyficznej współpracy z wydawnictwami. Na zakończenie pani dyrektor MOK wręczyła gościowi pamiątkowy „Dąb Literacki” i podziękowała za wspaniałe spotkanie.